12Nav Team1000104
13Loco Motiv1000128
14Plata o plomo10001417
PYTANIA DO ...
Jesteśmy po pierwszych sparingach. Dzięki tym meczom mogliśmy zaobserwować z czym nasi nowi zawodnicy mogą mieć problem. Pokrótce zwrócimy uwagę na pojawiające się pytania:

• Ile mecz może rozpocząć się później?
    MECZ NIE MOŻE ROZPOCZĄĆ SIĘ PÓŹNIEJ. Mecz rozpoczynamy o czasie według terminarza, który jest dostępny na stronie. W przypadku nie stawienia się o czasie drużyny przyznawany jest walkower, chyba że drużyna oczekująca zgodzi się na rozgrywanie spotkania krócej.

• Dlaczego sędzia każe wznawiać grę od środka do przodu?
    Jest to związane z przepisami, które nakazują grę do przodu, to znaczy na połowę przeciwnika.

• Czemu sędzia zagwizdał mi źle wybity aut?
    W przepisach futsalu o które się opieramy wyraźnie znajduje się informacja o tym, że piłka wznowiona z autu musi być nie ruchoma i pokrywać linie. Stwierdzenie pokrywać linie występuje gdy rzut piłki na płaszczyznę pokrywa choćby jednym punktem linie autową. Inaczej to ujmując patrząc z góry część piłki musi zasłaniać linie autową. Sędziowie będą skrupulatnie przestrzegać tego przepisu i choć z początku będą wyrozumiali to docelowo przepis ten będzie przestrzegany. Złe wykonanie autu wiąże się z oddaniem piłki przeciwnikowi.

• Do których linii gramy?
    Gramy do czarnych linii wyznaczających pole do piłki ręcznej.

• Ile razy mogę podać do bramkarza?
    W akcji bramkarz może piłki dotknąć raz. Dopóki piłka nie zostanie dotknięta przez przeciwnika lub nie przejdzie połowy bramkarz nie może dotknąć piłki. Jeśli stanie się inaczej sędziowie odgwiżdżą faul pośredni.

• Czemu sędzia nie pozwolił mi zawiązać butów w czasie meczu?
    Sędzia nie może zatrzymać czasu jeśli rozwiąże się zawodnikowi but. Zawodnik powinien wybranym przez siebie momencie poprawić sznurówki lub ewentualnie dać zmianę by na spokojnie móc zawiązać buta. Jedyny wyjątek to bramkarz, który może poprosić o chwili czasu dla poprawienia swojego trykotu (rękawice, buty etc).

• Co robić gdy sędziowie przyznali mojej drużynie faul?
    Zawodnik, który zamierza wykonać rzut wolny ma prawo wyboru gry. Może rozpocząć od razu nie czekając na gwizdek lub poprosić sędziego by odsunął zawodników drużyny przeciwnej i wznowił grę na gwizdek. Tylko zawodnik zamierzający wykonać rzut wolny może poprosić sędziego o wznowienie gry na gwizdek. Nie może o to poprosić bramkarz i zawodnik drużyny broniącej i nie może zawodnik atakujący, który jest daleko od piłki.

• Jak powinien zachować się "mur" przy wykonywaniu wolnego?
    Żaden zawodnik nie może przeszkadzać wznowienia gry. Stanie więc nad piłką by utrudnić i zmusić przeciwników do wzięcia na gry na gwizdek jest nie dozwolone. Zawodnik powinien odsuwać się od piłki jeśli przeciwko jego drużynie wyznaczono rzut wolny. W momencie gdy przeszkodzi wznowić grę przeciwnikom sędziowie mają prawo nałożyć karę 2 minut na zawodnika. W momencie gdy sędziowie zadecydują grę na gwizdek gra nie zostanie wznowiona dopóki drużyna broniąca nie będzie odsunięta na odpowiednią odległość (5 metrów).

• Czy jest obowiązek jednakowych strojów z numerami?
    Tak jest taki obowiązek. Ułatwia to grę nie tylko samym zainteresowanym drużynom, ale także prowadzenie sprawozdań po meczowych.

REGULAMIN rozgrywek LigaCitiBankowa

REGULAMIN KORZYSTANIA Z HALI SPORTOWEJ
    · Drużyna musi się stawić na ok. 20 minut przed rozpoczęciem meczu przed wejściem do budynku hali, w miarę możliwości jako jedna grupa.
    · Zakaz gry w obuwiu z czarną podeszwą lub z czarnymi elementami na podeszwie, które zostawiają czarne ślady na parkiecie). Dozwolone są wszelkie piłkarskie buty z kauczukową podeszwą w kolorach innych niż czarny, zwykłe trampki z jasną podeszwą. Osoba, która nie będzie miała wymaganego obuwia nie zostanie wpuszczona przez pracownika na halę.
    · OBOWIĄZUJE ABSOLUTY ZAKAZ SPOŻYWANIA NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH, PALENIA PAPIEROSÓW I BRANIA NARKOTYKÓW. Osoba, która złamie zakaz zostaje natychmiast skreślona z listy zawodników do końca turnieju

BOISKO, PIŁKA
    Mecze rozgrywane są na boisku o wymiarach 25-42m x 15-22m, z bramkami 3x2m, polem karnym jak w piłce ręcznej, z zaznaczonym punktem karnym w odległości 6m od bramki, drugim punktem karnym w odległości 10m od bramki oraz strefami zmian szerokości 3m dla każdej z drużyn po obu stronach linii środkowej. Gra prowadzona jest piłką stworzoną wyłącznie dla futsalu.
    ZESPOŁY
    Gra prowadzona jest przez drużyny składające się z bramkarza i 4 zawodników pola z możliwością ustalenia przed meczem zmiany ilości zawodników w polu na 5, za zgodą obu zainteresowanych zespołów. Minimalna ilość zawodników wymagana przy rozpoczęciu gry to czterech. Do danego meczu można zgłosić maksimum 12 zawodników. W kadrze na cały sezon może się znajdować 21 zawodników. W trakcie gry dokonywane są zmiany lotne tylko w obrębie strefy zmian danej drużyny. Zawodnik (w tym również bramkarz) może wejść na boisko dopiero po opuszczeniu go przez zawodnika zmienianego. W przypadku wykluczenia przez sędziego z gry więcej niż 2 zawodników mecz zostaje przerwany. Drużyna musi się stawić (gotowa do gry) na wyznaczoną godzinę meczu, brak minimum czterech zawodników oznacza natychmiastowy walkower (nie ma możliwości czekania na skompletowanie składu).
    - Liga składa się z 20 drużyn, podzielona na 2 poziomy rozgrywkowe(Ekstraklasa, I liga), w systemie każdy z każdym. Po rundzie przeprowadzone zostają awanse i spadki z poziomów rozgrywkowych(2 drużyny spadają z Ekstraklasy, 2 drużyny awansują z I ligi)
    TRANSFERY
    Każdy zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach w barwach jednej drużyny. W przypadku chęci zmiany barw, zawodnik musi odbyć jeden mecz karencji, a także wysłać informację do organizatora(ze strony Banku i firmy Ligowiec) o takowej zmianie. Do zespołów można zgłaszać nowych zawodników poprzez wysłanie maila z danymi gracza do organizatora ze strony Banku. Transfery i dopisywanie nowych zawodników jest możliwe z wyłączeniem dwóch ostatnich meczów danej drużyny.
    MECZ
    Rozgrywane są dwie połowy po 20 minut. Prowadzony jest przez dwóch sędziów. Czasem dysponują wyłącznie sędziowie, wyłączając go tylko w momencie dłuższej przerwy w meczu (np. zagięcia piłki).
    b) piłka jest w grze po opuszczeniu pola karnego
    · bramkarz po zagraniu piłki nie może zagrać piłki ponownie, jeżeli otrzyma ją od zawodnika własnej drużyny, dopóki nie przekroczy ona linii środkowej lub nie zostanie zagrana/ dotknięta przez gracza drużyny przeciwnej.
    · zawodnik ma 4 sekundy na wykonanie rzutu rożnego, rzutu z autu, rzutu karnego i wolnego, rzutu od bramki
    · piłka jest w grze, gdy zostaje dotknięta i jest w ruchu (nie musi przebyć odległości równej obwodowi piłki)
    · w przypadku uderzenia piłki o sklepienie hali, gra jest wznawiana przez przeciwnika rzutem z autu z miejsca najbliższego uderzeniu o sklepienie.
    RZUT WOLNY POŚREDNI
    Dyktowany jest w sytuacji gdy:
    · zawodnik użyje na boisku wulgarnego słowa (za nagminne przeklinanie zawodnik może otrzymać także karę minutową lub nawet kartkę).
    · gdy bramkarz zagrywa piłkę dłużej niż 4 sekundy, o ile nie jest na połowie drużyny przeciwnej
    · gdy bramkarz po rzucie od bramki zagrywa piłkę ponownie zanim zostanie ona zagrana przez innego zawodnika lub zagrywa piłkę otrzymaną od partnera z drużyny, zanim zostanie ona zagrana/ dotknięta przez przeciwnika lub przekroczy linię środkową boiska
    · gdy zawodnik zagrywa ponownie piłkę po wykonaniu rzutu wolnego, rożnego, autu, zanim zostanie ona dotknięta przez innego zawodnika
    · gdy zawodnik zwleka z wykonaniem zagrania z autu, rzutu rożnego, wolnego ponad 4 sekundy
    · gdy zawodnik nie zastosuje się do wymogu odstępu 5m od piłki zagrywanej przez przeciwnika ze stałego fragmentu gry
    · gry zawodnik zachowuje się nie sportowo, wyraża dezaprobatę wobec decyzji sędziów
    Rzut wolny pośredni sygnalizowany jest przez sędziego podniesieniem ręki, a wykonywany jest z miejsca popełnienia przewinienia (lub, w przypadku przewinienia w obrębie pola karnego, z miejsca na linii pola karnego położonego najbliżej miejsca przewinienia)
    RZUT WOLNY BEZPOŚREDNI
    Wykonywany jest w przypadkach określanych jako faul w piłce nożnej oraz
    · w przypadku gry wślizgiem (z wyjątkiem bramkarza we własnym polu karnym, o ile nie zostaje to uznane przez sędziów za nadmiernie ostrą grę)
    · w przypadku gry tzw. ciałem
    FAULE AKUMULOWANE
    W przypadku popełnienia przez drużynę więcej niż 5 fauli karanych rzutem wolnym bezpośrednim w każdej połowie meczu, kolejny - 6 faul karany jest rzutem karnym wykonywanym z odległości 10 metrów (z drugiego punktu karnego). Jeżeli faul miał miejsce bliżej niż 10 metrów od bramki przeciwnika, drużyna wykonująca rzut karny ma prawo wyboru między egzekwowaniem rzutu z miejsca przewinienia lub drugiego punktu karnego. Przy karnym drużyna ukarana nie ma prawa ustawiać muru, wszyscy zawodnicy muszą stać w odległości co najmniej 5m od piłki i poza linią umowną przebiegającą równolegle do bramki przez miejsce wykonywania karnego. Zawodnik wykonujący rzut karny zobowiązany jest do wyraźnego zasygnalizowania wykonawstwa i bezpośredniego strzału na bramkę. Faule z drugiej połowy meczu akumulują się z faulami z ewentualnej dogrywki
    OSTRZEŻENIE/ WYKLUCZENIE
    Za nie sportowe zachowanie, wyrażanie dezaprobaty wobec decyzji sędziów, opóźnia- nie rozpoczęcia gry, nieprawidłowe opuszczenie boiska lub wejście na boisko, utrudnianie wznowienia gry lub uporczywe łamanie przepisów, sędziowie upominają zawodnika niebieską kartką. Czerwona kartka jest równoznaczna z usunięciem zawodnika z boiska. W tym przypadku drużyna gra przez 2 minuty w osłabieniu. Zawodnik zastępujący usuniętego gracza może wejść na boisko za zgodą sędziów (może to nastąpić wcześniej, o ile drużyna grająca w osłabieniu straci bramkę). O ewentualnej karze dla zawodnika, który otrzyma w turnieju czerwoną kartkę, decyduje Komisja Dyscyplinarna. Sędzia może także wykluczyć danego zawodnika na ustaloną przez niego karę minutową, gdy zawodnik dopuścił się przewinienia w postaci brutalnego faulu lub niesportowego zachowania.
    ZASADY PUNKTACJI
    1 - Kolejność zespołów w lidze ustala się według ilości zdobytych punktów.
    2 - W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
    * przy dwóch zespołach:
    a) bezpośredni mecz zainteresowanych drużyn;
    b) lepszy stosunek bramek we wszystkich spotkaniach całego cyklu rozgrywek;
    c) przy dalszej równości większa ilość zdobytych bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek;
    d) w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej ilości punktów są zespoły zajmujące sąsiadujące miejsce w tabeli, a ich pozycja daje możliwość zajęcia miejsca na podium, lub spadku z ligi, stosuje się wyłącznie zasadę określoną w pkt „a”, a jeżeli ona nie rozstrzygnie o kolejności, zarządza się jedno spotkanie barażowe, w którym mogą grać zawodnicy zgłoszeni w danym sezonie i nie zostali wykluczeni przez Radę Rozgrywek [praktycznie: przy remisie jest baraż, gdy zainteresowani walczą o podium lub spadek">.
    * przy więcej niż dwóch zespołach:
    przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami kierując się zasadami podanymi w punktach „a”, „b” i „c”.
    POSTANOWIENIA KOŃCOWE
    1 - W spornych sytuacjach oparciem są przepisy o grze w piłce nożnej, przepisy PZPN, Kodeks Cywilny lub bezstronna decyzja firmy „Ligowiec”.
    2 - Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje jedynie firmie „Ligowiec”.
    3 - Firma „Ligowiec” ma prawo wnosić do niniejszego regulaminu zmiany bez uprzedniego powiadomienia.